Letersi e huaj (134)

Showing 1–10 of 135 results

Sort by:
 • img-book
  Anija e nuseve by: Jojo Moyes

  Të vetmit njerëz që i kanë të gjitha përgjigjet janë ato të cilët nuk janë përballur kurrë me pyetjet…

 • img-book
  Fitimtarët by: Danielle Steel

  Romani i ri i Danielle Steel është në vazhdën konsekuente të trajtimit të subjekteve prej shkrimtares. Ajo përfshin në fokus një rreth personazhesh bashkë me tiparet dhe karakteristikat e tyre. Vizaton portretet, përmbledh botën e tyre të brendshme dhe «arratiset» bashkë me ta në fatin e tyre. Ndodh edhe kështu, si me këtë roman: pas ngjarjes së madhe e mjaft të tensionuar, bashkohen fatet në fillim të rrugës, shtrohet «traseja» e re e së mëtejshmes që do të përshkohet, vizatohen motivet dhe tendencat drejt ditëve që vijnë, ndërkohë që do të luhet edhe melodia e përbashkët me personazhet e tjerë. Në romanin «Fitimtarët» ndizen dritat e alarmit që në fillim, pa e bërë të gjatë. Billit dhe së bijës, Lilit, i ka ndodhur ajo që askujt s’duhej t’i ndodhte, e për këtë askush nuk dëshironte kurrgjë të keqe, madje edhe ajo që mbyll rrethin vicioz të fatkeqësive, Xhesi, neurokirurgia e mrekullueshme, që përfshihet rrëmbimshëm në vorbullën e ngjarjeve, fill kur kryente një operacion tejet të rëndësishëm, duke krijuar një atmosferë jo vetëm ngacmuese, por edhe bindëse, sepse do të jenë bazamenti që do ta mbajë ngrehur strukturat e godinës me emrinroman…

  Danielle Steel është gjithnjë e freskët për
  shkak të prirjes ndaj historive të sotme… Gërshetimi
  i një kërkimi të hollësishëm me aftësinë
  për të krijuar karaktere të besueshme i
  bën shumë tërheqëse shkrimet e saj.
  Newark Star-Ledger

 • img-book
  Një plus një by: Jojo Moyes

  Një tjetër hit … një histori moderne dashurie e shkruar bukur nga autorja britanike më e mirë bashkëkohore, Jojo Moyes. Një romancë e ngrohtë ku Ju do të qeshni, do të qani dhe kur të shfletoni faqen e fundit do të donit të nisnit sërish nga e para
  …Një histori e papritur dashurie, një udhëtim tragjik dhe drama e një familjeje të thjeshtë, gjithçka e mbështjellë me përshkrime plot dritë dhe ndjenjë të shkëlqyer. Jojo Moyes ka triumfuar sërish.
  Një romancë joshëse e pazakontë, një lidhje e pazakontë mes dy shpirtrave të humbur në rrethanat më të vështira të jetës.Një libër i populluar me karaktere të mrekullueshme, që të bën të ndjehesh mirë.
  Një rrëfim vërtet i bukur, tërheqës, interesant i ditëve tona.Realizëm, figuracion fin, personazhe që të mbeten në mendje, pak trishtim, emocione dhe vërtetësi psikologjike, kjo është vepra e fundit e Jojo Moyes.

 • img-book
  Rated 5.00 out of 5
  Prova e djegies by: James Dashner

  Autori i njohur James Dashner vjen në shqip nga UEGEN me librin e dytë nga seria e “Maze Runner”, “PROVA E DJEGIES” (The Scorch Trials).

 • img-book
  Rated 3.00 out of 5
  Vrapuesi i labirintit by: James Dashner

  “Autori Dashner di si ta tregojë historinë me një realizëm të pabesueshëm. Vështirë të lëshohet nga dora ky libër i parë, i cili do t’ua lërë lexuesve kureshtjen të ndezur për të mësuar çfarë vjen më pas.”
  Kirkus Reviews

  “I shkruar bukur, i këndshëm në lexim, subjekt intrigues, me një fjalë, libër i madh. Nuk e lë dot në mes këtë seri që të përpin.

  “Një rrëfim me hap të shpejtë…
  Aventura mbresëlënëse e Dashnerit do ta mbajë lexuesin pezull deri në faqet e fundit.”
  Publishers Weekly

  “Një libër madhështor i mbushur me kthesa të papritura. Të përpin dhe nuk e lëshon dot nga dora.
  Një rrëfim me hap të shpejtë… të sjell ndërmend “Lojërat e urisë” nga Suzan Kolins.”
  School Library Journal

  “Një sagë e mistershme mbijetese që dashamirësit e përshkruajnë si përzierje të librave “Zoti i unazave” dhe “Lojërat e urisë”.
  EW.com

 • img-book
  I pathyeshmi by: Laura Hillenbrand

  Botuar për herë të parë, “I pathyeshmi” është një testament i paharrueshëm i qëndrueshmërisë së mendjes njerëzore, trupit dhe shpirtit, sjellë me aq gjallëri nga autorja Laura Hillenbrand. Pjesëmarrës në listën e librave të vitit të revistës “Time”. Fitues i një çmimi për librat biografikë më të mirë.

  “Jashtëzakonisht prekës… një epikë e fuqishme mbijetese.”
  The Wall Street Journal.

  “Histori si kjo gjen një në një miliard.
  I mrekullueshëm, i paharrueshëm, drithërues dhe frymëzues.”
  New York.
  “Mahnitës… Shkrimi i Hillenbrandit është tepër kinematik, ngjarjet e përshkruara aq të pabesueshme sa nuk guxon të ngresh sytë nga faqja.
  People.
  “Një histori e shkruar me mjeshtëri për një jetë të jashtëzakonshme.”
  The Washingtonian Post.

  “Ambicioz dhe i fuqishëm… një rrëfim mahnitës dhe një libër që të frymëzon.”
  The New York Times Book Review.